Šok

Příznaky

• Bledost, našedlá kůže, fialové rty
  • Zrychlující se a slábnoucí tep
  • Snížení vnímavosti
  • Pocit žízně, závratě, pocit slabosti na omdlení, zvedání žaludku, případně zvracení

• Uložení do protišokové polohy (na zádech, dolní končetiny zvedlé cca. o 30cm. (Případně se může použít autotransfúzní poloha (na zádech, dolní i horní končetiny jsou zvedlé kolmo vzhůru). - Pokud tyto polohy neznáte, či si nejste jisti postačí stabilizovaná poloha
  • Uvolnit těsný oděv
  • Kontrola dechové frekvence
  • Zásada 5T

5T

1. Teplo - snažíme se o udržení optimálního tepelného komfortu. Postiženého přikryjeme a obzvlášť důležité je dát něco i pod něj, protože u postiženého nefunguje správně termoregulace. Pacienta však aktivně nezahříváme.
  2. Tekutiny - nikdy nepodáváme! Pouze tlumíme pocit žízně otíráním rtů a obličeje vlhkým kapesníkem.
  3. Ticho - zabezpečení relativního klidu (odsun od místa nehody). Postiženého uklidňujeme a komunikujeme s ním.
  4. Tišení bolesti - správné ošetření všech poranění postiženého. Nikdy nepodáváme léky. Slovní pomoc.
  5. Transport - zavolat RZS

Více info na: prvni-pomoc.com