Omrzliny

• 1. stupeň - kůže je voskově bílá či nafialovělá, chladná a necitlivá. Postižený má v místě pocit svírání, při oteplování palčivě píchá.
  • 2. stupeň - kůže je bílá až žlutá, mohou se tvořit puchýře, je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při první stupni a nevratným poškozením při třetím stupni. V místě omrznutí dochází ke ztrátě citlivosti.
  • 3. stupeň - tvrdá "vosková" kůže, nebolestivá ložiska, po několika dnech projevuje zčernáním a úplným ztvrdnutím postižené části těla - dochází k odumření tkáně.

1. Zabránit dalšímu ochlazování - přesunout postiženého do závětří či vlahé místnosti, pomalu ho zahřívat (horkými nápoji, teplou lázní,..) - nesmí však působit bolest!
  2. Pokus o prokrvení ložisek (masírování okolí omrzlin)
  3. Zahřátí (např. vložení omrzlých prstů do podpaží atd.)
  4. Dle rozsahu a hloubky sterilně kryjeme, fixujeme a zajistíme odborné ošetření

Poznámky k první pomoci

1. Nikdy omrzliny netřeme sněhem (další traumatizace), ani jiným materiálem (hrozí zanesení infekce)
  2. Nikdy nepodáváme alkohol, léky, neaplikujeme masti. Kouření se zakazuje