OBECNĚ O SDH

___________________________________

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je pokračovatelem organizací hasičstva, které dříve působily na území Čech, Moravy a Slezska a právním  nástupcem Svazu požární ochrany ČSFR na území České republiky.

Jako SH ČMS vzniklo dne 9. dubna 1991, registrací ve smyslu ustanovení § 6 zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, jako projev vůle tisíců hasičů v souladu s právem svobodně se sdružovat.

Cílem činnosti SH ČMS je ...

... spolupůsobit při vytváření podmínek k účinné ochraně života a zdraví občanů a majetku před požáry a při poskytování pomoci při živelných pohromách a jiných událostech, při nichž je v nebezpečí život, zdraví nebo majetek.

Jsou nás spousty:

• K 31. prosinci 2009 bylo v SH ČMS evidováno 341 848 členů. Včetně 45 235 dětí a mládeže ve věku 6 – 18 let.
  • SH ČMS mělo v roce 2009  7 903 sborů dobrovolných hasičů (SDH), 77 okresních sdruženích hasičů (OSH), 14 krajských sdružení hasičů (KSH).
  • Členové SH ČMS jsou zařazováni do jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí a jednotek sborů dobrovolných hasičů podniků, které jsou nedílnou součástí integrovaného záchranného systému České republiky. K 31. prosinci 2009 v nich bylo evidováno 74 205 členů.

Organizace SH ČMS:

• V čele SH ČMS stojí starosta a šest náměstků.
  • Významná rozhodnutí jsou přijímána a schvalována výkonným výborem a shromážděním starostů OSH.
  • V čele KSH stojí starostové.
  • Významná rozhodnutí jsou přijímána a schvalována výkonným výborem KSH a shromážděním představitelů OSH.
  • V čele OSH stojí starostové.
  • Významná rozhodnutí jsou přijímána výkonnými výbory OSH a schvalována shromážděními představitelů SDH.
  • V čele SDH stojí starostové.
  • Významná rozhodnutí jsou přijímána a schvalována výbory SDH.
  • Vrcholná rozhodnutí jsou přijímána valnou hromadou SDH.
  • Činnost SH ČMS zajišťuje Kancelář SH ČMS.
  • Zařízení  SH ČMS jsou Ústřední hasičská škola Jánské Koupele a Ústřední hasičská škola Bílé Poličany a Centrum hasičského hnutí Přibyslav.

Neorientujete se v zkratkách? - Zkratky

Zdroj: https://www.dh.cz