Krvácení

1. Vlásečnicové (většinou samo ustane - krvácení z nosu atp.)
  2. Žilné krvácení (tmavě červená barva a vytéká pomalu)
  3. Tepenné krvácení (Krev je světle červená (barva krve však není rozhodující, při dušení může mít krev barvu tmavě červenou), z rány vystřikuje)

Žilné

Vyžaduje ošetření (hlavně v závislosti na rozsahu). Pokud se jedná o končetinu, je dobré ji dostat do polohy nad srdce kvůli snížení tlaku v končetině a poté ji obvážeme příslušným obvazem. Měli by jsme mít na paměti, že jakákoliv dezinfekce nepatří přímo do rány, ale pouze do jejího okolí, protože jinak se bude poranění těžce hojit.

Tepenné

U tepenného krvácení musíme postupovat velice rychle. Jako první stiskneme tlakový bod a pokud se jedná o končetinu snažíme se jí v rámci možností dostat nad srdce. Těmito úkony by se nám mělo podařit dostatečně zmírnit intenzitu krvácení. Dále začneme s přikládáním tlakového obvazu. Při správné aplikaci obvazu by se nám mělo podařit krvácení zastavit.

Nevíte si rady: Tlakové body, obvazy

Krvácení z nosu

1. Posaďte postiženého do mírného předklonu
  2. Řekněte postiženému, ať si stiskne nosní křídla palcem a ukazovákem na dobu 3-5 minut (po tuto dobu nesmrká ani nesmí dělat prudké pohyby)