SVATÝ FLORIÁN

Katolický svatý, mučedník, jeden ze Čtrnácti svatých pomocníků. První rakouský mučedník a svatý.

Svatý florián byl římský voják za vlády císaře Diokleciána v dobách, kdy vydal protikřesťanské edikty (r. 303 a 304). Díky těmto ediktům byli (nejen) na území dnešního Rakouska pronásledováni, mučeni a popravováni křesťané. Forián spěchal křesťanům na pomoc. Byl ovšem zatčen a i přes mučení se své víry nehodlal vzdát. Nakonec mu tedy přivázali na krk kámen a shodili ho do vod řeky Enže.

Svatý Florián je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm -

• Hasičů
  • Hutníků
  • Kominíků
  • Hrnčířů
  • Pekařů

(Mimo jiné je i jedním z patronů Polska a jeho ostatky (relikvie) jsou v kostelech a chrámech v Rakousku, Polsku, Římě a několik dokonce i v Čechách - Kladno, Olomouc, Chrám sv. Víta, a jinde)

V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. Jeho kult byl značně rozšířen i v českých zemích a jeho sochy se budovaly na ochranu proti požáru (někdy byl vyobrazen i na morových sloupech).

Katolická církev si jeho památku připomíná 4. května.

Více na wikipedii